logo

HANÓ MIKLÓS ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐ

Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata alpolgármester. Jelölő szervezet: FIDESZ-KDNP VK. 9


FalusiVakáció csoport
Névnap emlékeztető
Ma
Emma
névnap van!
Holnap
Tivadar

névnap lesz!

EREDMÉNYEK

 

Megváltozott a szociális és rehabilitációs rendszer

2013. márc. 20., szerda, 18.35.23 CET
A megújított szociális és rehabilitációs rendszerről és annak eredményeiről tartott közös sajtótájékoztatót ma Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára, Farkas Zoltán, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke és Hanó Miklós, Békéscsaba város alpolgármestere.
Az államtitkár kiemelte, hogy ma Magyarországon mintegy 900 000 ember kap rokkantsági, vagy rokkantsági szerű ellátást, közülük mintegy 600 000 ember nyugdíjkorhatár alatti. Ez mintegy kétszeres a környező országokénak - kivéve Romániát - és több mint kétszerese az Európai Uniós átlagnak.
Amellett, hogy a Kormány fontosnak tartja a szociálisan rászorulók érdekeinek védelmét, ugyanakkor szükségessé vált az esetleges visszaélések kiszűrése, visszaszorítása is.
Éppen ezért míg a múltban a felülvizsgálati rendszer csupán az egészségügyi állapotot tárta fel, addig a jelenlegi rendszer nézi emellett a szociális helyzetet és a foglalkoztatás esélyeit is.
A felülvizsgálati rendszerről szólva Soltész Miklós államtitkár kifejtette, hogy míg az új jelentkezők száma 2009-ben és 2010-ben 70000 fő volt, addig 2011-ben ez 10000 fővel csökkent és további csökkenés tapasztalható a tavalyi évben is. Azt is fontos kiemelni, hogy az elutasítottak száma fordított tendenciát mutat, vagyis ma Magyarországon kevesebb új rokkantsági kérelmezőt utasítanak el, mint korábban. Kimondható tehát, hogy az új szociális és rehabilitációs rendszer valóban a rászorulókat szolgálja, így nem igaz az ellenzék azon állítása, hogy mindenki az utcára kerül.
A nem új jelentkezők közül, a tavalyi évben mintegy 190000 ember felülvizsgálata kezdődött meg, közülük 5000 fő meg sem jelent. A megjelentek elutasítási aránya pedig 10-11 %-os volt szemben a korábbi 12-13 %-os elutasítási aránnyal.
Mint elhangzott, a szociális és rehabilitációs rendszer megújításának három alappillére van. Egyik a jogosultságok felülvizsgálata, hogy tényleg csak indokolt esetekben járjon az ellátás. Másik a megváltozott munkaképességűek, fogyatékkal élők foglalkoztatási, elhelyezkedési esélyeinek növelése. Itt fontos megemlíteni a rehabilitációs kártyát, mellyel több, mint 4000 vállalkozás, több mint 10000 főt foglalkoztathatott. A harmadik pedig a megfelelő támogatási rendszer kialakítása azon foglalkoztatók számára, akik ilyen munkavállalókat alkalmaznak, elmondható, hogy egy éves viszonylatban 300 vállalkozás nyert támogatást.

 

Farkas Zoltán a Békés Megyei Közgyűlés elnöke, Soltész Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára  és Hanó Miklós Békéscsaba város alpolgármestere.



Farkas Zoltán, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke megköszönve államtitkár úr részletes tájékoztatását, kiemelte, hogy a megyei önkormányzat a Helyzetelemzés megyei állapotokat reálisan tükröző dokumentumában vizsgálta a születések és elhalálozások, a foglalkoztatási és a munkanélküliségi ráta arányait, melyekben sajnos Békés megye nem áll jól. A területfejlesztésben szerepet kapó megyék feladat lehet a jövőben, hogy kapcsolódva a rendszer három alappilléréhez olyan fejlesztéseket generáljon, melyek növelik a foglalkoztatottságot.
 

Farkas Zoltán a Békés Megyei Közgyűlés elnöke, Soltész Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára  és Hanó Miklós Békéscsaba város alpolgármestere.



Hanó Miklós, Békéscsaba város alpolgármestere, mint házigazda örömmel üdvözölte Békéscsabán az államtitkár urat, hangsúlyozva, hogy a város az idei évben 450 millió forintot fordít szociálpolitikai célokra, de hozzátette annak is nagyon örül, hogy pár ajtóval arrébb éppen egy hűtőházi feldolgozóipar megteremtésén fáradoznak helyi termelők és a város képviselői, ami remélhetőleg újabb munkahelyeket teremthet a jövőben.

 

Alföldi Hűtőház Szövetkezet - összefogtak a termelők

2013.04.11.

Tíz cég és magánszemély összefogásával megalakult az Alföldi Hűtőház Szövetkezet, amelynek bejegyzése folyamatban van. A tervek szerint jövőre elindul a fejlesztés, így egy teljesen új technológiával rendelkező hűtőház lehet Csabán. Hanó Miklós országgyűlési képviselőként régóta szorgalmazta a feldolgozóipar újraélesztését, és akkor sem adta fel a reményt, amikor ez szinte kilátástalannak tűnt. Most a termelők összefogásával, kormányzati és uniós támogatással elérhető közelségbe kerül ez az álom.

– Többször, több fórumon vetettem fel, hogy fel kellene éleszteni az élelmiszer-feldolgozókat vidéken. Békéscsabán, Vantara Gyula polgármesterrel és a termelőkkel közösen, több mint egy éve indítottunk egy kezdeményezést, amely a hűtőház újraindítására irányult. Sok olyan termelő van, aki évtizedeken át volt a hűtőház beszállítója. Bizonyos zöldségek a hosszú szállítás alatt befüllednek, veszítenek frissességükből, élvezeti értékükből. Viszont ami közelről érkezik, és itt helyben tudják kezelni, feldolgozni, az nagyon jó minőségű marad. Erre építve jön létre az Alföldi Hűtőház Szövetkezet – mondta Hanó Miklós, majd megjegyezte, hogy a kormány támogatja az élelmiszer-feldolgozókat, ennek első feltétele az, hogy a termelők álljanak össze. Az alpolgármester hangsúlyozta: ha egy külső befektető jön, annak a termelő valamilyen szinten kiszolgáltatott, viszont ahol úgy működik az élelmiszer-feldolgozó, mint például Dániában – ahol a termelők tulajdonosok is egyben –, ott a termelő marad a központban, és a hasznot senki sem viszi el tőle.

Múlt évben össze is álltak a környékbeli termelők, ekkor Hanó Miklós a szakmai csoporttal együtt megbeszélést folytatott Budapesten Czerván György, agrárgazdaságért felelő államtitkárral. Ezután fórumot hívott össze a termelőket koordináló Balázs Péterrel és Opauszki Zoltán kabinetfőnökkel együtt Békéscsabán, amelyre eljött Gyaraky Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium Élelmiszer-feldolgozási Főosztályának osztályvezetője is. Sajnos tavaly az aszály miatt tőkehiányossá váltak a termelők, ezért idén tavaszra tolódott az összeszerveződés, amelynek anyagi vonzata is van. A lényeg, hogy megtörtént: tíz cég és magánszemély összefogásával létrejött az Alföldi Hűtőház Szövetkezet, amelynek a bejegyzése folyamatban van.

– Miniszterelnök úr megígérte, hogy ha a helyi szerveződés létrejön, a kormány elé kerül a hűtőház ügye. Döntés is született arra vonatkozóan, hogy ezt anyagilag és szakmailag is támogatni kell. Elkészült egy több milliárdos nagyságrendű fejlesztési program; a szövetkezet tagjai teljesen új, energiatakarékos technológia kiépítésében gondolkodnak, vagy a régi hűtőház helyén, vagy a város külterületén, az Apáczai úton, egy tizennégy hektáros területen – tudtuk meg Hanó Miklóstól.

A tervek szerint hatvan kilométeres körzetből szállítanak majd be, a hűtőház közvetlenül úgy százötven-kétszáz embernek, a beszállítói körrel együtt azonban akár több ezer embernek adhat munkát. Most folyik az előkészítés, a szövetkezet tagjai és a város vezetői bíznak abban, hogy a kormány támogatásával és uniós források bevonásával jövő évben elkezdődhet a fejlesztés.

Forrás CSABAI MÉRLEG Mikóczy Erika

 

 

Hozzászólás



Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.